استاد دوره

بهروز غریب پور

نویسندگی، کارگردانی

2
تعداد ترم
10
تعداد جلسه
1
جلسه در هفته
3
ساعت در هر جلسه
تاریخ شروع: 1401-01-15
تاریخ پایان:
یک - دوشنبه 16:00 19:00
مرا در لیست رزرو قرار بده
لطفا برای اطلاع از تاریخ ثبت نام بعدی، این دوره را رزرو نمایید.
روش های پرداخت
واریز وجه به شماره کارت
5022-2970-0010-1878
به نام موسسه هنر فردا
واریز وجه به شماره حساب
315.110.14086821.1
به نام موسسه هنر فردا
پرداخت حضوری در موسسه هنر فردا از طریق کارت خوان
کارگاه هنر اپرا

کارگاه هنر اپرا

از نوشتن تا کارگردانی
اپرا در ایتالیا و از قرن شانزدهم میلادی پرورانده شد و در اثر تلاشی متعهدانه و خلاقانه به یمین وجود حامیان این هنر در میان ثروتمندان اهل فرهنگ و نابغه‌هایی چون جوزپه وردی به بالندگی رسید. از این رو این هنر را "دختر ایتالیا" نامیده‌اند؛ به اعتبار تلاش هنرمندان ایتالیایی و نیز از این جهت که کلمه اپرا با "a" ختم می‌شود و این حرف نشانه مونث بودن در زبان ایتالیایی است. سلطه هنرمندان ایتالیایی به مدت دو قرن در اروپا ادامه داشت و به همین دلیل اکثریت قریب به اتفاق متن‌ها یا لیبرتوها (Libretto) و اصطلاحات هنری اپرا به زبان ایتالیایی بودند و هستند. پیش از آن که اپرای آلمانی توسط "واگنر "خلق شود این هنر به نظر هنری تماماً ایتالیایی می‌آمد در حالیکه اپرا هنری جهانی است که پیش از ایتالیا در مشرق زمین نیز متداول بوده است.
جهان امروز هنر اپرا را متعلق به همه فرهنگ‌های غنی از منظر غنای موسیقی، متون و داستان‌های شاعرانه و منظوم و توان آوازی و خوانندگی می‌شناسد. حتی در کشورهایی که دارای سبقه هنری کارآمد نیستند – به عنوان مثال کشور قطر - آموزش و اجرای "اپرا" در دستور کار هنرمندان و حمایت مدیران فرهنگی‌شان قرار گرفته است، زیراکه پی‌برده‌اند هنر اپرا حافظ گنجینه‌های ادبی- بخصوص اشعار کلاسیک و موسیقی است. از سوی دیگر، اپرا صحنه هم افزایی همه هنرها و به نفع پدید آوردن اثری جامع و نافذ متشکل از هنرهای مختلف است. کارگردانان معتبر بین‌المللی همچون "فرانکو زفیرلی"و "جورجو استره‌لر" حضور در عرصه اپرا را از افتخارات خود می‌دانند و خوانندگانی چون ماریا کالاس، لوچیانو پاواروتی، رشید بهبود اوف و آندریا بوچلی شهرت جهانی خود را مدیون اپرا می‌دانستند.

محتوای دوره

در "کارگاه هنر اپرا" ضمن شناساندن اصول اپرا و بررسی مقایسه‌های آن در کشورهای مختلف جهان، اهمیت و ویژگی‌های این هنر چند رسانه‌ای آموزش داده میشود. در این کارگاه که در دو ترم ده جلسه‌ای به صورت مقدماتی و عالی برگزار میشود، از پایه‌ای‌ترین عنصر اپرا یعنی متن یا Libretto تا نهایی‌ترین شکل اجرای آن در قالب کارگردانی، هدایت بازیگر – خوانندگان، طراحی صحنه، لباس و نور تدریس خواهد شد. این کارگاه در عین حال و به تناسب با حضور سایر هنرمندان مجرب چالشی خواهد بود که مستعدترین چهره‌های هنر اپرای ایرانی را شناسائی و بستر رشد و معرفی آنان را فراهم سازد.

دوره های مرتبط