استاد دوره

پری یوش گنجی

طراحی پارچه

4
تعداد ترم
10
تعداد جلسه
1
جلسه در هفته
3
ساعت در هر جلسه
تاریخ شروع: 1401-11-29
تاریخ پایان:
یکشنبه 13:00 16:00
مرا در لیست رزرو قرار بده
لطفا برای اطلاع از تاریخ ثبت نام بعدی، این دوره را رزرو نمایید.
روش های پرداخت
واریز وجه به شماره کارت
5022-2970-0010-1878
به نام موسسه هنر فردا
واریز وجه به شماره حساب
315.110.14086821.1
به نام موسسه هنر فردا
پرداخت حضوری در موسسه هنر فردا از طریق کارت خوان
کارگاه طراحی پارچه

کارگاه طراحی پارچه

طراحی پارچه دوره ای کاربردی است که در گوشه و کنار زندگی روزمره قابل دیدن است و گستره آن شامل طراحی پارچه برای لباس، روسری، پرده، رومبلی، رومیزی، حوله، فرش، کاغذ دیواری، موکت و موارد بسیار دیگری می‌شود. کارگاه طراحی پارچه به هنرجویان شیوه‌های طراحی پارچه های مختلف برای مصارف گوناگون و با نقش‌های متنوع را آموزش می‌دهد. در این کارگاه هنرجویان، در طول 4 ترم متوالی هر یک 10 جلسه، اصول طراحی پارچه را با الهام از رویکردهای هنری و زیبایی‌شناسی به صورت نظری و عملی فرا می‌گیرند.

محتوای دوره

ترم یک- طراحی روسری یا شال با استفاده از نقوش آثار موزه ایران باستان.

در این دوره هنرجویان ابتدا با استفاده از نقوش هنر ایران باستان، چگونگی ترکیب‌بندی، توازن در چیدمان نقوش، استفاده از روش کلاژ را یاد می‌گیرند و سپس رنگ در طراحی پارچه و ساختن جدول رنگی را می‌آموزند و در نهایت با بهره‌وری از خلاقیت و نوآوری فردی طرحی زیبا می‌آفرینند که ریشه در سنت‌های تصویری ایران دارد.

 

ترم دو- طراحی پارچه حریر با استفاده از سبک‌های نوین نقاشی یا نقاشی‌ خاص.

 طراحی پارچه کتان تابستانی با استفاده از فرم حیوانات و گیاهان مناطق حاره‌ای(جنگل).

 طراحی پارچه ابریشم با استفاده از نقاشی‌های دوره قاجار.

در این دوره هنرجویان ابتدا بر اساس موضوع، تصاویر دلخواه را انتخاب می‌کنند. سپس با استفاده از تکنیک کلاژ روی کاغذ ایده های مختلف را ترکیب بندی می‌کنند، در نهایت طبق اصول راپرت بندی طرح را کامل و به صورت رنگی اجرا خواهند کرد.

 

ترم سه- طراحی پارچه برای معماری داخلی(آپارتمان، کافی شاپ، دفترکار، ورزشگاه ...) با استفاده از فتوگرام.

در این دوره هنرجویان با استفاده از فتوگرام به طراحی خواهند پرداخت. فتوگرام عکاسی تصاویر بدون دوربین است که برای جستجوی آنها از کتاب‌ها و اینترنت نیز می‌توان کمک گرفت. سپس یک فضای داخلی را در نظر گرفته و برای بخش‌های مختلف مانند مبلمان، پرده، کاغذدیواری و کف‌پوش به طراحی خواهند پرداخت. در نهایت مانند ترم قبل، طبق اصول راپرت بندی، طرح را کامل و به صورت رنگی اجرا می‌کنند.

 

ترم چهار- طراحی پارچه برای کاربردهای گوناگون( کاغذ کادو، لباس کنار دریا، سرویس غذا‌خوری، کیف و کفش، کراوات، دستمال گردن ...)

در این دوره هدف، طراحی سریع پروژه‌های متنوع با موضوعات گوناگون است. در این ترم علاوه بر مرور دانسته‌های گذشته در طراحی پارچه مانند ترکیب‌بندی، راپرت و انتخاب ست رنگی، هنرجو می‌تواند با تکیه بر خلاقیت و نوآوری طرح‌های جدیدی ارایه دهد.

 

این دوره در 4 ترم جداگانه، هریک 10 جلسه 3 ساعته برگزار می‌شود.

دوره های مرتبط

کارگاه طراحی لباس

10 جلسه 30 ساعت
تاریخ شروع: 1401-03-30