استاد دوره

فرشته مولوی

نویسندگی

استاد دوره

فرشته احمدی

نویسندگی و نقد ادبی

استاد دوره

میترا الیاتی

نویسندگی

استاد دوره

بهناز علیپور گسکری

نویسندگی و نقد ادبی

1
تعداد ترم
16
تعداد جلسه
1
جلسه در هفته
2
ساعت در هر جلسه
تاریخ شروع:
تاریخ پایان:
ترم یک - چهارشنبه 19:00 21:00
مرا در لیست رزرو قرار بده
لطفا برای اطلاع از تاریخ ثبت نام بعدی، این دوره را رزرو نمایید.
روش های پرداخت
واریز وجه به شماره کارت
5022-2970-0010-1878
به نام موسسه هنر فردا
واریز وجه به شماره حساب
315.110.14086821.1
به نام موسسه هنر فردا
پرداخت حضوری در موسسه هنر فردا از طریق کارت خوان
کارگاه به روایت نویسنده 2

کارگاه به روایت نویسنده 2

هر انسانی درون خود قصه‌هایی برای روایت کردن دارد؛ قصه‌هایی یگانه و رازآمیز. وسوسه نوشتن و خواندن، شوق قصه‌گویی و قصه خواندن هرگز دست از سر آدمی برنمی‌دارد. نوشتن به ما یادآوری می‌کند که هنوز زنده‌ایم و حرفی برای گفتن داریم.
«ری برادبری» می‌گوید نویسنده قبل ازهر چیز باید آکنده از تب و شوق باشد. اما چگونه این شوق می‌تواند منجر به انتخاب شیواترین کلمات و ماندگارترین روایت شود؟ حالا سال‌هاست که نویسندگی در کنار شوق و استعداد، به ابزارهای دیگری نیز وابسته است، ابزارهایی چون شناخت ساختارها و مفاهیم داستان‌نویسی. شناخت فرم و تسلط بر آن، تاکیدی است براهمیت «چگونه گفتن» که برخی حتی آن را مهم‌تر از«چه گفتن» می‌دانند.

محتوای دوره

در این دوره که با هدف آشنایی شرکت‌کنندگان با شیوه‌ها و تکنیک‌های پیشرفته داستان‌نویسی شکل گرفته، چهار نویسنده زن به بررسی اصول پیشرفته داستان‌‌ در آثار دانشجویان خواهند پرداخت.

این کارگاه در 16 جلسه دوساعته تشکیل می‌شود و هر نویسنده در چهار جلسه، به صورت آنلاین حضور خواهد داشت.

در این کارگاه فرشته مولوی از دیدگاه راوی و همچنین آغاز و پایان در داستان سخن خواهد گفت.

میترا الیاتی به تفاوت‌های گفتار و نوشتار و ساختار در زبان داستان، نقش و کارکردهای زبان در ادبیات داستانی مدرن وهمچنین تکنیک «گفت‌وگو» و دیالوگ‌نویسی در ادبیات داستانی خواهد پرداخت.

نقش و اهمیت شخصیت و شیوه‌های خلق شخصیت در داستان، روایت‌شناسی داستان(نقل و نمایش)،بررسی زاویه دید و انواع راوی و «روایت شنو» نیز از سرفصل‌های کارگاه بهنازعلیپور گسکری است.

فرشته احمدی نیز در این دوره به بررسی جهان‌بینی مستتر در متن داستان‌‌ها می‌پردازد و اهمیت ناخودآگاه و پیام‌های پنهان در متن را بررسی خواهد کرد. همچنین درراین دوره ریتم داستان‌گویی را به عنوان عنصری بسیار مهم در روایت که تاثیر مهمی بر مخاطب دارد، مد نظر قرار خواهد داد؛ چراکه به گفته او "ریتم" عنصری مستقل نیست و برساخته عناصر ساده‌تری مثل دیالوگ و زمان است.

 

مدرسان:

فرشته مولوی، میترا الیاتی، بهناز علیپور گسکری و فرشته احمدی

دوره های مرتبط

به روایت نویسنده

10 جلسه 20 ساعت
استاد:
تاریخ شروع: