1
تعداد ترم
12
تعداد جلسه
1
جلسه در هفته
3
ساعت در هر جلسه
تاریخ شروع: 1400-01-19
تاریخ پایان: 1400-04-03
پنجشنبه 15:00 18:00
مرا در لیست رزرو قرار بده
لطفا برای اطلاع از تاریخ ثبت نام بعدی، این دوره را رزرو نمایید.
روش های پرداخت
واریز وجه به شماره کارت
5022-2970-0010-1878
به نام موسسه هنر فردا
واریز وجه به شماره حساب
315.110.14086821.1
به نام موسسه هنر فردا
پرداخت حضوری در موسسه هنر فردا از طریق کارت خوان
کارگاه هنرمند و دنیای هنر

کارگاه هنرمند و دنیای هنر

در دنیای هنر معاصر، با گسترش نهادهای هنری و پیچیده‌تر شدن فرآیندهای مبادلات آثار، فاصله میان آفرینش یک اثر هنری تا مطرح‌شدن و تثبیت آن در صحنه هنر بسیار طولانی و گاه دشوار شده است. تعداد زیاد دانش آموختگان و هنرمندان جوان و شمار روزافزون رویدادها در گالری‌ها و دیگر فضاهای هنری در این دوران، فرصت دیده شدن اثر هنری و پذیرش عمومی آن را دشوار و شرایط انتخاب درست را برای هنرمندان و سایر فعالان دنیای هنر پیچیده کرده است. از سوی دیگر با اهمیت یافتن نقش مخاطب در هنر معاصر، روند معرفی و ارائه اثر هنری اهمیتی بسیار تعیین‌کننده پیدا کرده تا جایی که گفته می‌شود اثر هنری دو بار متولد می‌شود؛ یک‌بار توسط هنرمند و بار دیگر توسط نهادهای هنری؛ بنابراین علاوه بر ارتقاء کیفیت آفرینش هنری، آشنایی با فرآیند معرفی و نمایش آثار، به ضرورتی انکارناپذیر برای هنرمندان نوظهور تبدیل شده است. این فرایند حالا خود به یک مبحث علمی تبدیل شده و متخصصین مختلفی همانند منتقد، کیوریتور، گالری‌دار، دیلر و مجموعه‌دار را شامل می‌شود.

محتوای دوره

کارگاه «هنرمند و دنیای هنر» دوره ای دوازده جلسه ای است که به معرفی و تحلیل مناسبات و سازوکارهای ارائه اثر هنری می پردازد. این دوره با تبیین مفاهیم نظری و تشریح اصول حرفه ای حاکم بر «نظام هنر» آغاز می شود و سپس در هر جلسه به ترتیب درباره هریک از اجزاء این نظام و اهمیت شان در تثبیت جایگاه هنرمندان و شکل دهی به جریان های تاریخ هنری بحث می کند. اهمیت استیتمنت، جایگاه کیوریتور، نقش گالری و کارگزار هنری، اهمیت نقد و رسانه، تاثیر رویدادها و نهادهای هنری و سرمایه گذاران هنر از جمله موضوعاتی هستند که در این کارگاه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
دوره به صورت سمینار برگزار خواهد شد و علاوه بر مدرس ثابت کارگاه، از متخصصان صاحب نظر برای تدریس دعوت خواهد شد. همچنین در برخی جلسه‌ها به تناسب موضوع از فعالان موفق و سرشناس برای انتقال تجارب و گفتگو دعوت خواهیم نمود.


اساتید دوره:
سجاد باغبان ماهر، حمیدرضا ششجوانی، علی بختیاری، فواد نجم الدین، هرمز همتیان، زروان روح بخشان، سعید باباوند و آزاده امجدی

دوره های مرتبط