2
تعداد ترم
10
تعداد جلسه
1
جلسه در هفته
2
ساعت در هر جلسه
تاریخ شروع: 1402-02-10
تاریخ پایان:
دهم - دوشنبه 18:00 20:00
مرا در لیست رزرو قرار بده
لطفا برای اطلاع از تاریخ ثبت نام بعدی، این دوره را رزرو نمایید.
روش های پرداخت
واریز وجه به شماره کارت
5022-2970-0010-1878
به نام موسسه هنر فردا
واریز وجه به شماره حساب
315.110.14086821.1
به نام موسسه هنر فردا
پرداخت حضوری در موسسه هنر فردا از طریق کارت خوان
پیشگامان هنر معاصر جهان

پیشگامان هنر معاصر جهان

گسترش هنر در سال‌های پس از ۲۰۰۰ که نتیجه طبیعی افزایش سرمایه، تقویت زیرساخت‌ها و توسعه ارتباطات بین‌المللی در عرصه هنر بود، جغرافیای جدیدی را در هنر معاصر جهان پدیدار ساخت. از این زمان امواج هنر معاصر به صورت پراکنده بدون یک دیدگاه زیبایی‌شناسی واحد و چارچوب نظری مشخص، در خارج از پایگاه‌های اصلی آن، نیویورک، انتشار یافتند. این عصر جدیدی است از آفرینش‌های هنری که در آن هنرمندان تاثیرگزاری از پایتخت‌های اروپایی و آسیایی ظهور پیدا کردند و ‌به ‌تدریج به بازیگران مهمی در صحنه جهانی هنر تبدیل شدند. بسیاری از این چهره‌های آوانگارد در نمایشگاه‌ها و بینال‌های بین‌المللی، موزه‌های بزرگ و مارکت هنر اعتبار و جایگاه خود را تثبیت و به پیشگامان هنر معاصر جهان بدل شدند. برخلاف دهه‌های پیشین که ایده‌های هنری تازه عموماً از امریکا به دنیا معرفی می‌شدند، در سال‌های اخیر صحنه هنر معاصر یک محیط قاره‌ای است مشحون از گوناگونی ملیت‌ها و تنوع رویکردهایی که ستارگان جدید آسمان هنر رقم زده‌اند. در امتداد مباحث طرح شده در ۸ ترم تاریخ هنر معاصر، اکنون ترم ۹ و ۱۰ به معرفی پرآوازه‌ترین هنرمندان حال حاضر دنیا و تحلیل آثار و اندیشه‌های آنها می‌پردازد. این چهره‌های سنت‌شکن و برآمده از کانون‌های نوین هنر جهان، مهم‌ترین شخصیت‌هایی هستند که کشتی هنر معاصر را به جلو می‌رانند و با آثار خیره‌کننده خود ابعاد تازه‌ای به مفهوم و ساختار هنر داده‌اند.

محتوای دوره

ترم ۹ در امتداد ترم ۷ آثار هنرمندان شاخصی که از رسانه‌های جدید عکس، ویدئو، چیدمان و اجرا بهره می‌گیرند را تجزیه و تحلیل و تاثیرات آنها بر عرصه هنر معاصر را تشریح می‌کند.

 

ترم ۱۰ در امتداد ترم ۸ به نقد و بررسی آثار هنرمندانی که به هنر نقاشی پایبند مانده و به‌جای رها کردن آن، بر کنکاش‌های شکلی و مفهومی در این رسانه دیرین متمرکز شدند، می‌پردازد.

دوره های مرتبط